Dąb Dunin stoi na skraju Puszczy Białowieskiej, jednego z najbardziej znanych lasów niżowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Od wieków otaczany jest szczególnym szacunkiem i podziwem przez miejscową ludność, ale także rzesze turystów odwiedzających ten region Polski, nazywany często Europejską Krainą Żubra. Jest inspiracją dla wielu artystów. Zachwyca o każdej porze roku – w okresie pełnej wegetacji, ale także wtedy, gdy prezentuje swoje bezlistne, tajemniczo powyginane konary.
źródło: Bagnowka/YT
Strażnik Puszczy
Imię Dunin otrzymał na cześć białoruskiego poety i dramaturga Wincentego Dunina Marcinkiewicza. Białoruskie korzenie ma znaczna część okolicznej ludności, dlatego kultura wschodu pięknie odznacza się w imieniu dębu.
Dunin, wcześniej znany był jak Strażnik Puszczy, ponieważ był granicznym drzewem dla puszczańskich lasów. W tym miejscu znajdowała się granica pomiędzy Puszczą Białowieską a Puszczą Ladzką. Wg okolicznych mieszkańców stały tu budki strażnicze, w których pilnowano porządku w puszczy. To podobno od nich wzięła się nazwa miejscowości (Przybudki).
Czytaj również:
Reportażyści Studia Reportażu i Dokumentu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.
Tytuł reportażu: "Strażnik czasu"
Autorki: Aneta Gałaburda i Alicja Pietruczuk
Data emisji: 9.02.2024 r.
Godzina emisji: 0.11
ans/wmkor